SORULARLA ÇOCUKLARDA PENİS KÜÇÜKLÜĞÜ

Prof. Dr. Bumin Dündar çocuklarda görülebilen ve aileleri endişelendiren bir durum olan penis küçüklüğü hakkında merak edilen sorulara cevaplar verdi.

  • Çocuklarda ne zaman penis  küçük kabul ediliyor?

Penis küçüklüğü veya diğer adıyla mikropenis, peniste başka anormallik  olmaksızın  gergin olarak ölçülen penis uzunluğunun o toplumdaki yaşa göre ortalama değerin -2.5 SD  (standart sapmanın) altında  saptanmasıdır. Yenidoğanda gergin boyun 1,9 cm altında olması, ergenlik başında 6 cm altında olması ve ergenlik sonunda 9 cm altında olması penis küçüklüğü olarak kabul edilir.

  • Gergin boydan kastınız nedir?

Gergin boydan kasıt,   penis başından tutularak  penisin asılarak  uzatılması ve penis başından penis köküne kadar boyunun ölçülmesidir. Durağan haldeki penisin boyu bir fikir vermez. Penis boyu ölçümü mutlaka bir çocuk endokrinoloğu tarafından yapılmalıdır.

  •  Peniste başka anormallikten kastınız nedir?

Peniste dışarı açılan ve  idrar yapılan deliğin yerinde olmayıp, penisaltından veya penis üstünden açıldığı durumlar olabilir. Normalde ilk 6 aydan sonra  mutlaka  kesede olması gereken testislerin aşağı inememesi, yani inmemiş testis mikropenise eşlik edebilir. Böyle durumlarda hormonal ve genetic hastalık olma ihtimali oldukça yüksektir.

  • Her toplum için penis  normal değerleri  farklı mıdır?

Çok büyük farklar olmamakla beraber her toplumun kendi standartlarını kullanması en doğru olanıdır.  Türkiye’de son yıllarda bu konuda yapılmış yeterli çalışmalar bulunmaktadır.

  • Çocuklarda penis küçüklüğü ne gibi hastalıklarda görülür?

Penis büyümesi anne karnında ve doğduktan sonra testosteron dediğimiz erkeklik hormonu kontrolü altındadır. Testosteron sentez ve salgısını bozan hipofiz bezi hastalıkları, testislerle ilgili problemler, bazı cinsel gelişim bozuklukları penis küçüklüğüne neden olabilir. Mutlaka bu tür olguların bir çocuk endokrinoloğu tarafından değerlendirilmesi gerekir.

  • Çocuğum şişman ve dışarıdan bakılınca sanki penisi görülmüyor gibi, çok endişeleniyorum, ne yapmalıyım?

Şişman çocuklarda genital bölgede aşırı yağ toplanmasına bağılı penis içeri gömülü halde görülebilir . Bu durum patolojik değildir, ama bu tür çocukların da bazı genetik hastalıklar yönünden mutlaka bir çocuk endokrinoloğu tarafından değerlendirilmeleri  gereklidir

  • Penis küçüklüğünün tedavisi var mı?

Eğer hormon eksikliğine bağlı bir durum söz konusu ise bu çocuklarda testosteron tedavisi ile penis normal değerlere ulaştırılabilmektedir.

  • Piyasada penis büyütücü olarak satılan ilaçları çocuklarda kullanabilir miyiz?

Bu  ilaçların bazıları  testosteron ve türevlerini içermektedir, birçoğunun çocuklarda kullanımları uygun değildir. Bazıları ise sadece bu konuyu istismar etme amaçlıdır.  Doktor önerisi olmadan piyasada satılan bu ürünleri kullanmak doğru değildir.

  • Penis küçüklüğü yanında penis büyüklüğü de çocuklarda bir anormallik midir?

Çocuklarda penis büyüklüğü de penis küçüklü gibi mutlaka bir çocuk endokrinoloğu tarafından değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Özellikle bazı genetik, hayatı da tehdit edebilen  böbrek üstü bezi hastalıklarında penis büyüklüğü ilk bulgulardan olabilmektedir. Genelde ailelerin bu durumu anormal kabul etmemeleri nedeniyle bu çocuklarda önemli hastalıkların tanısı gecikebilmektedir.  Bu olguların tedavilerinin gecikmesi  geri dönüşümsüz ciddi problemelere neden  olabilmektedir.
Prof. Dr. Bumin Dündar
Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı
Adalet mh. 1596 Sokak No:2 Hitay Plaza Kat:11 Bayraklı / IZMIR
Bilgi ve randevu için: 0.232 260 09 09
Önemli not: Bilgilendirme amaçlıdır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir