BÜTÜN DİYABETLİLERİN DÜNYA DİYABET GÜNÜ KUTLU OLSUN

Tüm Diyabetli çocukların Dünya Diyabet Gününü kutlarız.1994 yılından beri her yıl 14 Kasım günü; Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun işbirliğiyle; diyabet hastalığı açısından dünya çapında bir bilinç geliştirmek amacıyla Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır. Günümüzde bu önemli gün bu alandaki öncü bilim insanları, sağlık çalışanları, diyabetli hastaların bakımıyla uğraşan kişiler, çocuk ve yaşlı diyabetli hastalar gibi her yaştan 350 milyon kişiyi birleştirmektedir.
Neden 14 Kasımı
14 Kasım, Ekim 1921’de insülinin bulunmasını sağlayan çabaları Charles Best ile birlikte başlatan Frederick Banting’in doğum günüdür. Diyabetin Önemi
Diyabet genetik yatkınlık ve çevresel faktörler nedeniyle ortaya çıkan ve kan şekerinin kalıcı yüksekliği ile karakterize bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada 151 milyonu aşkın diyabetli bulunmaktadır. Uzmanlar bu sayının 2025 yılında 300 milyona ulaşacağını tahmin etmektedir.
Diyabetli hastaların en az %50’si hastalıklarından habersizdir. Bazı ülkelerde bu oranın %80’lere vardığı düşünülmektedir. Diyabet çocukluk çağında da sık görülen bir hastalıktır. Erişkin tip diyabet daha sinsi başlayıp, daha az bulgu vermesine rağmen, çocukluk çağı diyabeti vücutta kan şekerini düşüren bir hormon olan insülin salgılayan hücrelerin harabiyeti sonucu ani ortaya çıkmakta ve genelde çok su içme, sık idrara çıkma ve kilo kaybı gibi bulgularla başlamaktadır. Özellikle çocuklarda tanı konulmada ve tedavide gecikilmesi halinde ciddi sorunlarla karşılaşılmaktadır. şu anda tüm dünyada uygulanan diyabet tedavisi düzenli insülin kullanmak, düzenli egzersiz yapmak ve verilen uygun diyetleri uygulamak yanında mutlak surette diyabetli takibi yapabilecek bir sağlık kurumunda düzenli kontrollerini yaptırmaktan oluşmaktadır. Diyabet kişiyi normal yaşamından koparan bir hastalık değildir. Tedaviye uyumlu ve düzenli kontrollerini yaptıran diyabetliler kurallarına uyduktan sonra her türlü aktiviteyi yapabildikleri gibi; yaşamlarının ileriki dönemlerinde sağlıklarını tehdit edecek ciddi sorunlarla diyabet olmayanlara göre çok sık karşılaşmamaktadırlar.
Diyabet Hastalığının Belirtileri
Diyabetin belirtilerini özetlersek; sık idrara çıkma, halsizlik ve aşırı yorgunluk, ani kilo kaybı, kuru ve kaşıntılı bir cilt, ağız kuruluğu ve çok su içme, tekrarlayan enfeksiyonlar, açlık ihtiyacının artması, aşırı yeme isteği, ciltteki yaraların, kesiklerin yavaş iyileşmesidir ve bu belirtiler varsa erken teşhis için mutlaka kan şekerinin ölçülmesi gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir