Ege Diyabetli Çocuklar Kampı Yapıldı

Her yıl Ege Bölgesindeki diyabetli çocuklara yönelik olarak Ege Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği tarafından düzenlenen Diyabet Kamplarının biri daha bu yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ,İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Celal Bayar Übiversitesi Tıp Fakültesi ve Behçet Uz Çocuk Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniklerinin katkıları ile Kuşadası’nda gerçekleştirildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Abacı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen kampta ekip olarak aynı klinikten diyabet hemşiresi Hatice Tekeli Arslan, , Uzman Doktorlar Gönül Çatlı ve Ahmet Anık ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniği Eğitim Hemşiresi Ülkü Yıldırımer, Behçet Uz Çocuk Hastanesi Endokrinoloji Kliniğinden Uzm. Dr. Anıl Korkmaz görev aldı.
Bu yılki kampa 40 diyabetli çocuk katıldı. Kamp koordinatörü Doç. Dr. Ayhan Abacı diyabet kampı ile ilgili yaptığı açıklamada,kampın diyabetli çocuklar açısından hem çok eğitici hem de çok eğlenceli geçtiğini, kampta diyabetli çocukların hoşça vakit geçiririken diyabet konusunda eğitim düzeylerini artırdıklarını, bilgi ve tecrübelerini diyabetli arkadaşları ile paylaşma imkanı bulduklarını söyledi. Diyabetli çocukların diyabetli çocuklar kampına en az bir kere katılmasının tedavileri için çok önemli olduğunu söyleyen Abacı, diyabetin sağlıklı yaşamak için çok düzenli, belli kurallara bağlı bir yaşam gerektirdiğini, kampa katılan çocukların, diyabet için gerekli sağlıklı yaşam tarzı konusunda önemli derecede tecrübe kazandıklarını ifade etti. Abacı kampın düzenlenmesinde başta Ege Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri ve maddi destek sağlayan firmalar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.
Diyabet kampları dünyada ve Türkiye’de uzun yıllardır yapılıyor. Diyabetli çocuklar diyabet kamplarında hem arkadaşlığı öğreniyor, hem de diyabele ilgili bilgilerini güncelliyor. Diyabet kamplarında uygulamalı ve teorik bilgilendirmelerin yanısır, çocukların normal yaşama adaptasyonu için eğlenceli bir ortam oluşturuluyor. Çocuklar bir yandan yaşamlarını kolaylaştıracak önemli bilgileri alırken bir yandan da yeni arkadaşlar ediniyorlar. Kamplarda büyük çocuklar küçüklere abilik ve ablalık yapıyor ve örnek oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir