Büyüme Hormonunun Erişkinler Tarafından Bilinçsiz Kullanımına Dikkat!!!!

Bütün hormon ilaçlarında olduğu gibi, büyüme hormonu da mutlaka uzman hekim kontrolunda ve önerisi ile verilmelidir. Bu durumda hormon ilaçlarının ve büyüme hormonunun kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak Türkiye de özellikle İstanbulda, erişkinler tarafından büyüme hormonu eczaneden reçetesiz alınarak bilinçsizce kullanılmaktadır. İstanbulda 4200 adet kayıtlı veya kayıtsız vucut geliştirme merkezi (kaynak: federasyon yetkilisi) vardır. Yetkililerden öğrendiğime göre birçok kimse büyüme hormonunu eczaneden aspirin alır gibi alıp, vucuduna uygulamaktadır. Buna bazı basketbolcuları ve güzellik merkezlerini ziyaret eden kişileri de katarsak, reçetesiz kullanım çok artmaktadır. Sporcuların büyüme hormonu kullanma nedeni adele gelişimini ve performansı arttırmaktır. Bir çeşit doping olarak kullanılan ilacın avantajı, diğer doping ilaçları gibi idrarda tespit edilememesidir, çünkü çabuk metabolize olmaktadır. Kozmetik amaçlı kullananlar ise büyüme hormonunun yağ eritici özelliğinden istifade etmek istemektedirler.
**Büyüme hormonu doping özellikleri nedeniyle, hiçbir Avrupa ülkesinde reçetesiz satılmamaktadır. Mutlaka endokrinolog hekimin önerisi ve doz ayarlaması ile ve hekim kontrolunde kullanılmalıdır.
**Büyüme hormonu eksikliği olan çocuklarda, büyüme hormonu kullanımı hekim kontrolu ile yapılır ve çok yararlıdır. Hormonu eksik olan ve büyüyemeyen çocuklarda büyüme hormonu tedavisi kesin tedavi endikasyonudur.
**Erişkinlerde büyüme hormonu kullanımı çocukken büyüme hormonu eksikliği tanısı konmuş ve çocukluktan erişkinliğe geçmiş hastalarla, bazı beyin operasyonu olmuş hastalar için kullanılmalıdır. Büyüme hormonunun erişkinlerde bilinçsiz kullanımı , bütün hücrelerin büyümesini uyarma ve kanserojen etki gösterme, kan şekeri dengesini bozma,tiroid fonksiyonlarını bozma gibi olumsuz etkiler doğurabilir. Onun için mutlaka endokrinolog önerisi ile kullanılmalı ve belirli aralarla, bazı kan değerlerinin kontrolu yapılmalıdır.
**Doping amaçlı kullanım , ilaçların reçetesiz ve hekim kontrolu olmaksızın kullanımının önüne geçilerek sağlanılmalıdır. Aksi takdirde büyüme hormonunun erişkinler tarafından bilinçsizce kullanımı, hem istenmeyen etkilerin oluşmasına yol açacak hem de yakın zamanda doping listelerine eklenmesine yol açacaktır.

Prof.Dr.Atilla Büyükgebiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir