BÜYÜME HORMONU TEDAVİSİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Büyüme hormonu tedavisi dünyada yaklaşık 50 yıldır uygulanmaktadır Yani yeni bir tedavi değildir. Son 20 yıldır belirgin yan etkisi saptanmayan rekombinant DNA teknolojisi ile üretilmiş büyüme hormonu preparatları kullanılmaktadır. Büyüme hormonu tedavisi çok pahalı bir tedavidir ancak boy kısalığı bulunan ve büyüme hormonu eksikliği tanısı konmuş gerekli kriterleri sağlayan ve sağlık güvencesi bulunan hastalarda tüm tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.
Büyüme Hormonu tedavisinin şu ana kadar ispatlanmış ciddi bir yan etkisi saptanmamıştır,yurt dışında büyüme hormonu eksikliği dışında boy kısalığı yapan bir çok hastalıkta da büyüme hormonu tedavisinin kullanılmaktadır.
Tedavisi mümkün olmayan ailesel ve genetik nedenli boy kısalıkları dışında özellikle büyüme hormonu eksikliğisaptanan olgularda büyüme hormonu tedavisi çok iyi sonuçlar vermektedir. Bu nedenle boy kısalığı olan tüm çocukların mutlaka bir çocuk endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve tetkik edilmesi gerekir..
Boyu normal sınırlarda olan çocuklara büyüme hormonu tedavisinin etkili olmaz.Tedavi gereken hastalarda ise büyüme hormonu tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi netice alınmaktadır. Büyüme hormonu tedavisinin kısırlık yapacağı gibi bilgiler yanlıştır. Büyüme hormonunun esas olarak büyüme ile ilgili bir hormondur ve eksikliğinde boy uzaması yeterli olmamaktadır.
Büyüme hormonu tedavisine boy uzama yanıtının en az 1 yıllık tedavi sonunda değerlendirilebilmektedir. Tedavinin mutlaka bir çocuk endokrinoloji uzmanı gözetiminde yapılması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir