TPK Isparta Şubesinin Düzenlediği 9. Dr. Sadık Yağcı Pediatri Eğitim Sempozyumu Yapıldı

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonu’nda çocuk sağlığının gündeme alındığı sempozyumun açılış konuşmasını yapan Türk Pediatri Kurumu Isparta Şubesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akçam, 2007 yılında kurulan ve önemli faaliyetlerde bulunan Türk Pediatri Kurumu Isparta Şubesi’nin, kurulduğu günden bu yana TPK’nın en aktif şubelerden biri olduğunu belirterek, TPK Isparta Şubesinin Kurucusu ve bir önceki Başkanı Prof. Dr. Bumin Dündar’a ve sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Sadık Yağcı hakkında bilgi veren Dr. Yağcı’nın oğlu Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı da “Sadık Bey, meslektaşlarının Sadık hocasıydı, farklı bir insandı. Isparta her zaman ailesinden önce gelmiştir. Emekli olduktan sonra da sosyal işlerle, sağlık kurumlarıyla ilgili yapılacak ne varsa hep çalıştı. Isparta’da çocuklarla ilgili sosyal alana önemli katkıları vardır.” dedi.
Isparta Burdur Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. İlker Büyükyavuz ise Dr. Sadık Yağcı´nın kendisinin de doktoru olduğunu ifade ederek “Organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen SDÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yorgancıgil, yıllarca Isparta’ya hizmet vermiş olan Dr. Sadık Yağcı’nın vefatından sonra düzenlenen eğitim seminerleriyle Türkiye’ye hizmet vermeye devam ettiğini söyledi.
SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Numan Tamer de Dr. Yağcı’nın Isparta’ya büyük hizmetler sunmuş çok mütevazi bir insan olduğunu ifade ederek sempozyumun yararlı geçmesi temennisinde bulundu.
Açılış konuşmalarının ardından sempozyum oturumlarına geçildi. İlk oturumda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Arvas “Güncel Aşılama, Aşılanmamış Çocuk”, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Dönmez de “Enzürezisli Çocuk” konulu konuşmasını yaptı. Sempozyum oturumlarında daha sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı “Sağlıklı çocuk beslenmesinde dikkat edilecekler”, İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müjgan Alikaşifoğlu “Hangi vitamin ne zaman ne kadar?”, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe güler Eroğlu “Pedatrik EKG”, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tufan Kutlu “İshalli çocuğa yaklaşım”, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. dr. Nihat sapan “Astım Tedavisi”, İzmir Katip Çelebi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Bumin Dündar “Büyümeyen çocuk”, SDÜ Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Metehan Özen de “Sık enfeksiyon geçiren çocuklar” hakkında bilgi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir