Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz Yazdı: “Türk Usulü Holywood Sendromu”

Türk usülü ‘’Holywood Sendromu’’

Amerika Birleşik Devletlerinde bilim dünyasında ‘’Holywood sendromu’’ sıkça kullanılan bir deyimdir. Bilim adamlarının , üst düzey bilimsel yayınları hakemli, saygın dergilerde yayınlandığında kendilerinde Holywood starı gibi bir ayrıcalık ve farklılık hissederler ve isimlerinin bilim dünyasında varlığının devam etmesi için çalışırlar; daha çok dergide yayınlarını görmek isterler ve bu böylece devam eder.
Türkiye’deki ‘’Holywood Sendromu’’ ise, ABD’nin tam tersi bilim dışı ortamda seyrediyor. İsimlerinin önünde prof, doç veya öğretim üyesi olan bazı akademisyen veya meslek erbabları, holywood sendromunu daha çok televizyon veya yazılı basında boy göstermek şeklinde yaşıyor; bazı sansasyonel çıkışlarla sürekli tv veya yazılı basında görünmek ihtiyacını hissediyorlar. Bu kişilerin kimlikleri incelendiğinde sağlıkla ilgili konuşanların hekim dışı kimseler oldukları ve kendi ürünlerini pazarlama telaşında bulundukları gözleniyor. Örneğin, diyabetin otla tedavisi, boy uzatan karışımlar, tansiyon düşürme, kuvvet verme karışımları gibi…
Bir diğer ‘’Holywood Sendromu’’na yakalanan grup ise bazı öğretim üyesi hekimler…. Süt içmeyin diyen genel cerrah veya onkolog, tansiyon düşürme ilacı almayın diyen göğüs hastalıkları uzmanı, GDO’lar zararlıdır çocuklarda erken ergenlik yapar, kanser yapar diyen, yumurta kolesterolü yükseltmez diyen kalp cerrahı…. Konunun uzmanı olan, yıllarını bu bilim dallarına vermiş olan öğretim üyeleri gerçeği söyleyince de onları haksızlıkla ve bilgisizlikle suçlayabilen , her şeyi bilen !! bu bilim adamlarının ortaya attıkları tezlerin birkaç dergide yayınlanan makale bilgisi olduğunu ne yazık ki halkımız bilmiyor. Bu kişiler de bir bilginin kesinleşmesi için, bir iki araştırma makalesinin yeterli olmadığını; birçok saygın merkezin çalışmaları sonucunda ortak görüş elde edildiği zaman ancak halkla paylaşılabilineceğini bilmelerine rağmen, ‘’Holywood Sendromu’’ nedeniyle sürekli tv lerde yer alıp halka yanıltıcı bilgiler veriyorlar. Çocuklar süt içmiyor, insanlar tansiyon ilacı kullanmıyor,ot bulamaçlarına paralar verip diyabet tedavi etmeye, boy uzatmaya kalkılıyor.
Meşhur Ducan diyetinin mucidi DrPierre Ducan’ın ‘’bir doktor,görüşlerinin toplumda uyandıracağı yankının farkında olmalıdır’’maddesine aykırı hareket ettiği nedeniyle Fransa da etik kurul tarafından cezalandırılıp, lisansının engellenmek üzere olduğunu hatırlatmak isterim. Türkiyede de böyle caydırıcı cezalar olmadıkça ne yazık ki kişisel menfaatler için, topluma yanıltıcı bilgiler vermek devam edecek gibi gözüküyor.

Prof.Dr.Atilla Büyükgebiz
İstanul Bilim Üniversitesi
Çocuk Endokrinoloi BilimDalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir